اخبار زنده http://online110.com/ax/zende.gif

تبلیغات ویژه
خبر تصویری
موردی یافت نشد
خبرنامه
به گزارش پایگاه خبری آنلاین110

راه‌حل‌های حفاظت تالاب‌های در حال خشک شدن ایران

سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد راه‌حل‌های حفاظت تالاب‌های در حال خشک شدن ایران را ارائه می‌دهند.

به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) امروز گزارش مشترکی حاوی راه‌حل‌هایی برای نجات تالاب های در حال خشک شدن ایران را رونمایی کردند. در حالیکه این راه حل‌ها متمرکز بر دریاچه ارومیه و تالاب هامون است اما توصیه‌هایی نیز در مورد چگونگی مدیریت تالاب‌های ایران به همراه منابع آبی حوضه‌های آبریز مرتبط که براساس پیش‌­بینی‌های اقلیمی به همراه اغلب مناطق خاورمیانه در درهه های آتی گرمتر و خشک‌تر خواهد شد ارائه می­‌کند.

یافته‌های این گزارش حاصل بحث‌های تخصصی میزگرد فنی بین‌المللی تالاب‌هاست که به وسیله سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد در اسفند ماه سال 1392 در تهران برگزار شد. این گزارش دلایل خشک شدن این دو تالاب وِیژه و اقدام های مورد نیاز برای حل مشکل آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند. گزارش مزبور همچنین تجارب موفق بین‌المللی در احیای تالاب‌های درحال خشک شدن را نیز دربر می‌گیرد. این گزارش با درنظر گرفتن سیاست‌های جاری و ملاحظات سازمانی، پشتیبانی و بودجه­‌ای، مجموعه‌ای از گام‌های اجرایی را که برای اجرای سریع قابل ساماندهی هستند را به دولت پیشنهاد می‌دهد.

توصیه­‌های کلان:

این گزارش در سطحی کلان نیاز به بسیج ملی آگاهی رسانی عمومی و برنامه حفاظت آب را تشریح می کند.

توصیه‌هایی برای اصلاح مدیریت کشاورزی در ایران (که 90 درصد منابع آب را مصرف می­‌کند) جهت حفظ آب ارائه گردیده است.

به علاوه گزارش توانمند­سازی برای پیاده‌سازی مدیریت زیست‌بومی و بهره‌برداری معقول از تالابهای را توصیه می‌کند.

در دوره طولانی مدت­تر (یعنی فراتر از دوره دو ساله که اقدامات فوری نیاز است) گزارش خواهان اجرای قیمتگذاری آب و بازنگری در برنامه استفاده منابع آب و خاک، مدیریت منابع آب همچنین برنامه ملی سدسازی می شود.

همچنین این گزارش از دولت ایران و همسایگان آن می خواهد که از رویکردهای تجارب موفق بین­‌المللی در مدیریت حوضه­های آبریز فرامرزی و تالاب‌های مشترک پیروی کند.

توصیه‌های دریاچه ارومیه:

این گزارش بطور اختصاصی در مورد دریاچه ارومیه خواهان به روز رسانی طرح مدیریت جامع دریاچه، تاسیس صندوق پایداری دریاچه ارومیه وهمچنین کاهش برداشت آب حوضه برای مصارف کشاورزی است.

گزارش خواستار بسیج مردمی برای حفظ آب و بازسازی زیست‌بومی (بخشی) دریاچه یعنی فرایندی معروف به "حوضه­‌بندی" با حداقل ساخت وساز و منوط به نتایج ارزیابی‌های زیست‌محیطی است.

با اظهار نگرانی از تاثیر طوفان‌های نمک و گرد وغبار حاصل از بستر خشک شده دریاچه گزارش خواستار پیاده سازی اقدامات حفاظت از سلامت مردم است.

همچنین گزارش خواستار توسعه نظام پایش شرایط حوضه و دریاچه است که درنتیجه آن بتوان روند پیشرفت اقدامات و احیای دریاچه را کنترل کرد.

تالاب‌های هامون:

در مورد اقداماتی که برای دو سال آتی برای تالاب‌های هامون باید انجام گیرد گزارش مقدمتا خواستار جمع آوری و اشتراک بهتر اطلاعات مرتبط با ابعاد مساله است.

گزارش معتقد است شفاف‌سازی، ساده سازی و منطقی کردن ساختارهای نهادی مدیریت هامون ضروری است.

گزارش تاکید دارد که باید تصمیمی اتخاذ شد که آب به نحوی به اشتراک گذشته شود تا خدمات حیاتی این زیست بوم تداوم یابد و از مردم و اسکان جمعیت و جوامع در منطقه حمایت شود.

در این گزارش قید شده که نیاز به تمرکز بیشتری بر بهره­‌روی آبهای داخل کشور(در ایران) و مدیریت این منابع آبی با درنظر گرفتن نیازهای زیست‌محیطی و کارکردهای زیست‌بوم تالابی هامون است.

همانند دریاچه ارومیه این گزارش برای تالاب هامون نیز خواستار ارتقای آگاهی عمومی و آموزش در مورد مشکل پیش رو و همچنین بهبود همکاری فرامرزی با افغانستان که منبع همه آب ورودی به هامون است شده است.

در ماه اسفندماه 1392 و بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران و دفتر کشوری برنامه توسعه ملل متحد تعدادی از متخصصان سرشناس بین‌المللی و ملی دعوت شدند تا تجربیات و راه‌حل‌های خود را برای کمک به تنظیم مجموعه­‌ای از توصیه‌های عملی ویژه برای این دو تالاب درحال خشک شدن در ایران به اشتراک بگذارند. این راه حل ها امروز ارائه شدند.

در سراسر نواحی خشک و نیمه خشک ایران، همچنین آسیای غربی و مرکزی درخواست غیرمتعارفی برای آب به ویژه جهت کشاورزی وجود دارد. نحوه مدیریت این تقاضا توام با اثرات تغییرات اقلیمی از همین الان موجب تنش زیست‌محیطی در ایران شده است.

سرنوشت دریاچه آرال به خوبی ثبت شده است و درحال حاضر بحران‌های مشابهی تالاب‌های سراسر منطقه منجمله ایران را تحت تاثیر قرارداده است. در حال حاضر بیشترین نگرانی در مورد دو نظام تالابی وجود دارد: دریاچه ارومیه در غرب کشور واقع در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و تالاب‌های هامون در سیستان و بلوچستان. این مناطق ارزشمند درحال حاضر کارکردهای زیست بومی خود را با اثرات مخربی بر تنوع زیستی، اقتصاد و رفاه اجتماعی از دست داده‌اند و احیای آنها بسیار چالش برانگیز شده است.

انتهای پیام

منبع : ايسنا

مشاهده ادامه خبر ...
دیده شوید

نظرات
نظری ثبت نشده است!

اخبار زنده http://online110.com/ax/zende.gif

اخبارچندلحظه پیش
مراقبت الکترونیکی از زندانیان
به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در شور دوم، نمایندگان در ادامه بررسی جزئیات طرح الحاق مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات ..
موعد اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری تونس
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری تونس، شفیق صرصار رئیس هیئت عالی مستقل انتخابات تونس اعلام کرد: ما همه اقدامات لجستیکی و فنی انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 را ..
چهار کمیسیون در کنگره جهانی جریان‌های تکفیری تشکیل شد
به گزارش خبرنگار مهر، کمیسیون‌های تخصصی کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی شامل تبارشناسی جریان‌های تکفیری، ریشه‌یابی افکار تکفیری، جریان‌های تکفیری و ..
۳۶۰ گفتمان دینی در شهرستان اندیمشک برگزار شد
به گزارش خبرگزاري مهر، حجت اسلام سعيد عليپور اظهار كرد: به منظور ترویج فرهنگ حسینی و تعظیم شعائر دین اسلامی و مقابله با جنگ نرم، مبلغان شهرستان اندیمشک با برگزاری ..
200 میلیون تومان بن کتاب به نمایشگاه فارس تزریق شد
احمد رضا نداف در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به استقبال مردم از سیزدهمین نمایشگاه کتاب فارس، گفت: خوشبختانه همانگونه که انتظار می رفت استقبال مردم استان فارس از ..
سوسنگرد برای چندمين روز متوالی بدون شهردار است
عباس حيادر در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان كرد: روز چهارشنبه عوده زاده شهردار سوسنگرد بعد از تحمل بسياري از مشكلات شهرداري  همچون كمبود اعتبارات، درآمد بسيار ..
پرواز گردشگران خارجی با بوئینگ 747 ایران ایر
به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد پرورش امروز در جمع خبرنگاران با اشاربه پرواز گردشگری بوئینگ 747 ایران ایر در آسمان ایران با حضور گردشگران آلمانی، اظهار داشت: هواپیمایی ..
دلیل سنگ اندازی غرب در مذاکرات عدم تحمل پیشرفتهای هسته ای ایران است
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی افضلی فرد بعد از ظهر یکشنبه در دیدار با معلمان و کارکنان آموزش و پرورش استان اردبیل افزود: آمریکا و کشورهای غربی از اقدامات هسته ای ..
کاهش 30 درصدی مسمومیت های ناشی از گاز منوکسیدکربن در سال جاری/ ثبت روزانه 4 هزار تماس تلفنی به 115
به گزارش خبرنگار مهر، غفور راستین ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استانداردی که برای رسیدن ماموران اورژانس بر سر بالین بیمار در سطح شهر وجود دارد باید کمتر ..
پلیس‌های اسب‌سوار در ورزشگاه آزادی
به گزارش خبرنگار مهر، دیدار دو تیم استقلال تهران و پرسپولیس از هفته پانزدهم لیگ برتر که قرار است ساعت 18:00 امروز در ورزشگاه آزادی برگزار می شود.* برای اولین‌بار در ..