اخبار زنده http://online110.com/ax/zende.gif

تبلیغات ویژه
خبر تصویری
موردی یافت نشد
پر بحث ترین عناوین
موردی یافت نشد
خبرنامه
به گزارش پایگاه خبری آنلاین110

راه‌حل‌های حفاظت تالاب‌های در حال خشک شدن ایران

سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد راه‌حل‌های حفاظت تالاب‌های در حال خشک شدن ایران را ارائه می‌دهند.

به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) امروز گزارش مشترکی حاوی راه‌حل‌هایی برای نجات تالاب های در حال خشک شدن ایران را رونمایی کردند. در حالیکه این راه حل‌ها متمرکز بر دریاچه ارومیه و تالاب هامون است اما توصیه‌هایی نیز در مورد چگونگی مدیریت تالاب‌های ایران به همراه منابع آبی حوضه‌های آبریز مرتبط که براساس پیش‌­بینی‌های اقلیمی به همراه اغلب مناطق خاورمیانه در درهه های آتی گرمتر و خشک‌تر خواهد شد ارائه می­‌کند.

یافته‌های این گزارش حاصل بحث‌های تخصصی میزگرد فنی بین‌المللی تالاب‌هاست که به وسیله سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد در اسفند ماه سال 1392 در تهران برگزار شد. این گزارش دلایل خشک شدن این دو تالاب وِیژه و اقدام های مورد نیاز برای حل مشکل آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند. گزارش مزبور همچنین تجارب موفق بین‌المللی در احیای تالاب‌های درحال خشک شدن را نیز دربر می‌گیرد. این گزارش با درنظر گرفتن سیاست‌های جاری و ملاحظات سازمانی، پشتیبانی و بودجه­‌ای، مجموعه‌ای از گام‌های اجرایی را که برای اجرای سریع قابل ساماندهی هستند را به دولت پیشنهاد می‌دهد.

توصیه­‌های کلان:

این گزارش در سطحی کلان نیاز به بسیج ملی آگاهی رسانی عمومی و برنامه حفاظت آب را تشریح می کند.

توصیه‌هایی برای اصلاح مدیریت کشاورزی در ایران (که 90 درصد منابع آب را مصرف می­‌کند) جهت حفظ آب ارائه گردیده است.

به علاوه گزارش توانمند­سازی برای پیاده‌سازی مدیریت زیست‌بومی و بهره‌برداری معقول از تالابهای را توصیه می‌کند.

در دوره طولانی مدت­تر (یعنی فراتر از دوره دو ساله که اقدامات فوری نیاز است) گزارش خواهان اجرای قیمتگذاری آب و بازنگری در برنامه استفاده منابع آب و خاک، مدیریت منابع آب همچنین برنامه ملی سدسازی می شود.

همچنین این گزارش از دولت ایران و همسایگان آن می خواهد که از رویکردهای تجارب موفق بین­‌المللی در مدیریت حوضه­های آبریز فرامرزی و تالاب‌های مشترک پیروی کند.

توصیه‌های دریاچه ارومیه:

این گزارش بطور اختصاصی در مورد دریاچه ارومیه خواهان به روز رسانی طرح مدیریت جامع دریاچه، تاسیس صندوق پایداری دریاچه ارومیه وهمچنین کاهش برداشت آب حوضه برای مصارف کشاورزی است.

گزارش خواستار بسیج مردمی برای حفظ آب و بازسازی زیست‌بومی (بخشی) دریاچه یعنی فرایندی معروف به "حوضه­‌بندی" با حداقل ساخت وساز و منوط به نتایج ارزیابی‌های زیست‌محیطی است.

با اظهار نگرانی از تاثیر طوفان‌های نمک و گرد وغبار حاصل از بستر خشک شده دریاچه گزارش خواستار پیاده سازی اقدامات حفاظت از سلامت مردم است.

همچنین گزارش خواستار توسعه نظام پایش شرایط حوضه و دریاچه است که درنتیجه آن بتوان روند پیشرفت اقدامات و احیای دریاچه را کنترل کرد.

تالاب‌های هامون:

در مورد اقداماتی که برای دو سال آتی برای تالاب‌های هامون باید انجام گیرد گزارش مقدمتا خواستار جمع آوری و اشتراک بهتر اطلاعات مرتبط با ابعاد مساله است.

گزارش معتقد است شفاف‌سازی، ساده سازی و منطقی کردن ساختارهای نهادی مدیریت هامون ضروری است.

گزارش تاکید دارد که باید تصمیمی اتخاذ شد که آب به نحوی به اشتراک گذشته شود تا خدمات حیاتی این زیست بوم تداوم یابد و از مردم و اسکان جمعیت و جوامع در منطقه حمایت شود.

در این گزارش قید شده که نیاز به تمرکز بیشتری بر بهره­‌روی آبهای داخل کشور(در ایران) و مدیریت این منابع آبی با درنظر گرفتن نیازهای زیست‌محیطی و کارکردهای زیست‌بوم تالابی هامون است.

همانند دریاچه ارومیه این گزارش برای تالاب هامون نیز خواستار ارتقای آگاهی عمومی و آموزش در مورد مشکل پیش رو و همچنین بهبود همکاری فرامرزی با افغانستان که منبع همه آب ورودی به هامون است شده است.

در ماه اسفندماه 1392 و بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران و دفتر کشوری برنامه توسعه ملل متحد تعدادی از متخصصان سرشناس بین‌المللی و ملی دعوت شدند تا تجربیات و راه‌حل‌های خود را برای کمک به تنظیم مجموعه­‌ای از توصیه‌های عملی ویژه برای این دو تالاب درحال خشک شدن در ایران به اشتراک بگذارند. این راه حل ها امروز ارائه شدند.

در سراسر نواحی خشک و نیمه خشک ایران، همچنین آسیای غربی و مرکزی درخواست غیرمتعارفی برای آب به ویژه جهت کشاورزی وجود دارد. نحوه مدیریت این تقاضا توام با اثرات تغییرات اقلیمی از همین الان موجب تنش زیست‌محیطی در ایران شده است.

سرنوشت دریاچه آرال به خوبی ثبت شده است و درحال حاضر بحران‌های مشابهی تالاب‌های سراسر منطقه منجمله ایران را تحت تاثیر قرارداده است. در حال حاضر بیشترین نگرانی در مورد دو نظام تالابی وجود دارد: دریاچه ارومیه در غرب کشور واقع در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و تالاب‌های هامون در سیستان و بلوچستان. این مناطق ارزشمند درحال حاضر کارکردهای زیست بومی خود را با اثرات مخربی بر تنوع زیستی، اقتصاد و رفاه اجتماعی از دست داده‌اند و احیای آنها بسیار چالش برانگیز شده است.

انتهای پیام

منبع : ايسنا

مشاهده ادامه خبر ...
دیده شوید

نظرات
نظری ثبت نشده است!

اخبار زنده http://online110.com/ax/zende.gif

اخبارچندلحظه پیش
سیستان و بلوچستان الگوی واقعی از تجلی وحدت است
به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی شجاعی شامگاه شنبه در جلسه هماهنگی گرامی داشت هفته وحدت که با حضور روسای ادارات بنیاد شهید، آموزش و پرورش، اداره ورزش و جوانان و نماینده ..
بانوی تبریزی قهرمان مسابقات اتومبیلرانی اسلالوم کشور شد
به گزارش خبرنگار مهر، "آیدا وظیفه آرا" راننده بانوی تبریزی در رقابت‌های اسلالوم قهرمانی کشور دیروز موفق شد اولین عنوان قهرمانی استان آذربایجان شرقی در این بخش را به ..
هیچ مصلحتی مهمتر از مبارزه با فساد نیست/ قبح فساد از بین رفته است
به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت ارتحال رسول گرامی اسلام و شهادت امام حسن و امام رضا(ع) مراسم سوگواری شنبه شب با حضور حجت الاسلام سید علی خمینی نوه و یادگار امام راحل، ..
جریان آزاداندیشی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دو اولویت‌ وزارت علوم
به گزارش خبرنگار مهر،  سید ضیاء هاشمی، شب گذشته در نشست خبری در محل دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت: یکی از اولویت های اساسی دانشگاه ها، فعالیت پژوهشی است و ارتقاء ..
پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار محور وحدت مسلمانان هستند
حجت الاسلام اذن  الله خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: امروز مهمترین محوری که می تواند شیعه و سنی را با هم در یک جبهه نگه دارد وحدت است و باید این مهم در جامعه ..
اخلاق و رفتار حضرت محمد(ص) بسیاری از افراد را به سوی اسلام کشاند
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی شنبه‌شب در آئین سوگواری ارتحال پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: خلق و خوی نیکو و نرم‌خوئی از مهمترین ویژگی‌های ..
احداث راه آهن ايلام خواسته مردم و مسئولان/ لزوم نگاه فراملی
به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام در غربی ترین نقطه ایران به دلیل کوهستانی بودن و هم مرزی با کشور عراق یکی از مناطق نیازمند توسعه بخش حمل و نقل در بخشهای مختلف هوایی، ..
رسوبات دریای خزر از آستارا به سمت خلیج گرگان سرازیر می شود
به گزارش خبرنگار مهر، اله یار اسعدی، شامگاه شنبه، در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: دو بندر ترکمن و گز استان گلستان به دلیل عمق کم سواحل و رسوبات بسیار از خدمات ..
باغ موزه دفاع مقدس در زنجان احداث می شود
به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ  علی مهدیخانی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: برنامه ریزی لازم برای احداث باغ موزه از سال ۸۸ شروع شده و این باغ موزه در حال حاضر در ..
۲۰۰ هزار خودرو در محورهای مواصلاتی زنجان تردد کرده اند
به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا آقاخانی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ۵۸ درصد از سفرهای مردم با خودروهای شخصی می باشد که باید رانندگان عزیز حتما قوانین ..